Choď na obsah Choď na menu
 


Zbav sa letného akné

Konečne môžeme slobodne odhaliť našu pleť slnečným lúčom a obliecť sa do nádherných letných šiat, topov, či plaviek a našu pleť zdobia škaredé hnisavé červené vyrážky! Tiež sa vám to prihodilo? Viete prečo nás akné trápi práve v lete?

Áno, akné je problém s ktorým bojujú nielen tínedžeri ale aj mnohé dospelé ženy. Aj keď je celoročné, možno ste si všimli, že v lete vás trápi akosi viac a oberá vás o chuť obliecť si odhaľujúce oblečenie, pretože váš chrbát, ramená či tvár zdobia nepríjemné zapálené vriedky. Čím to je, veď sa hovorí, že slniečko vyrážkam pomáha miznúť?

Hlavne pravidelnosť
Akné má tri základné stupne od klasických uhrov, cez hnisavé vyrážky až po najťažšiu formu tvorenú hlbokými zápalmi, ktoré sa prejavujú ako veľké červené až fialové hrče na pleti. Mali by ste vedieť, že akné je choroba, ktorá sa dá liečiť, neexistuje na ňu však univerzálny liek, preto sa lieči tak problematicky. Veľkú úlohu pri boji s chorobou zohráva  správna starostlivosť o pleť a dôslednosť.

Akné umývajte vodou a čistiacimi emulziami určenými na akné, len pleťové vody na vyčistenie nestačia. Po vyčistení však musí nasledovať aj správne ošetrenie pleti, prirodzene, opäť prípravkami na aknóznu pleť. Pokožku zbytočne nevysušujte, avšak ani nepremasťujte, vyberajte si len kozmetiku určenú na váš problém, napomáha totiž hojivému procesu.

Kedy k lekárovi?
Ak nie je akné problematické a nezhoršuje sa, nie je potrebné vyhľadať odborníka, pokiaľ sa však stav zhoršuje, budete pri liečbe potrebovať odbornú konzultáciu a účinné lieky na predpis. Neostávajte však v pasivite, okrem čistenia pleti dbajte aj na zdravú životosprávu. Aj keď odborníci tvrdia, že napríklad čokolády či chipsy akné nespôsobujú, je potrebné dodržiavať správnu životosprávu, pokožka totiž veľmi citlivo reaguje na vnútorné znečistenie organizmu.

Prečo sa odporúča chodiť s akné na slnko? Jednoducho preto, že na opálenej pleti nie je červené fliačiky sprevádzajúce akné až tak vidno. Odhalená pleť môže lepšie dýchať a vyrážky sa hoja rýchlejšie, bohužiaľ práve v lete hrozí nebezpečenstvo rýchlejšieho zanesenia pórov nečistotami, pretože pokožka sa viac potí, a je vystavená prachu a znečisteniu. Dbajte preto na dôkladné vyčistenie pleti každý večer, alebo aj častejšie, od znesených pórov je to už len krok k zápalu.

Čistiť, čistiť, čistiť
Letné akné však nevyvoláva len naše odhaľovanie pleti. Svoj veľký podiel nesú na tomto probléme rozličné ochranné krémy a prostriedky, ktoré nanášame, aby sme pleť chránili. Práve z toho dôvodu sa vám možno práve počas letnej dovolenky akné objavilo, alebo zhoršilo. Pomocou je len dôkladné čistenie pleti a výhradné používanie ochranných opaľovacích prostriedkov určených na aknóznu pleť.

V boji s akné sa musíte obrniť poriadne pevnými nervami, zlepšenie stavu môže totiž trvať celé týždne i mesiace. Aj keď je táto choroba vrcholne nespravodlivá, jedného dňa ju predsa len porazíte a vaša pleť bude vyzerať príjemne a príťažlivo.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.